Roditeljstvo u nama budi posebna osećanja. Ne postoji stvar koja će roditelje sprečiti ili da svojoj deci osiguraju najsvetliju mogućnost. Bilo da je u pitanju biranje samo najkvalitetnijih namirnica za njihovu ishranu, duboka zabrinutost i zbog najmanjeg zdravstvenog problema ili nešto potpuno treće – ova pojava je potpuno prirodna i stvar našeg unutrašnjeg instinkta kao roditelja. Zato je sigurnost roditelja da će u svakom trenutku moći da pomognu svom detetu sve veća želja.
Na samom rođenju, deca, ali i njihovi roditelji, dobijaju jedinstvenu priliku da osigurajusvoju budućnost kada je zdravlje deteta u pitanju. Pupčana vrpca u sebi krije veoma, veoma dragocenu tečnost koja može biti upotrebljena, čak i u dalekoj budućnosti, ukoliko se ukažu nepovoljne prilike za to. Zato je odluka da li uzeti matične ćelije nakon porođaja toliko važna. Čuvati matčne ćelije ili ne je ogromna dilema sa kojom se mnogi budući roditelji susreću kako se termin približava. A sama odluka mora se doneti u veoma izazovnom i emotivnom periodu života za oba roditelja.
Da li je ovo zapravo pametno ulaganje u budućnost? Sve ključne informacije koje će vam pomoći da izaberete, pre svega, racionalnu odluku su pred vama u nastavku teksta.
U čemu se krije tajna matičnih ćelija?
U pola dana i noći, jednu stvar ćemo sigurno znati – ćelija je osnovna jedinica građe i funkcije svakog živog bića. Ali zašto se baš matične ćelije toliko izdvajaju od ostalih?
Matične ćelije su baš taj osnovni gradivni materijal u našem telu. Zahvaljujući njima formiraju se ostale ćelije sa posebnim funkcijama – krvne, moždane, mišićne, koštane i mnoge mnoge druge. Specijalizovane ćelije ne krasi ova fantastična sposobnost da se razviju u nove tipove ćelija. To je zadatak upravo matičnih, a sve to se odvija u našoj koštanoj srži.
Matične ćelije iz pupčanika su krvne matične ćelije i po svojim karakteristima vrlo su slične ćelijama koje se mogu naći u koštanoj srži, a od njih mogu nastati svi ostali tipovi krvnih ćelija i ćelije imunog sistema.
Kako se prikupljaju matične ćelije na porođaju?
Nakon što beba dođe na svet, u pupčaniku i placenti ostaje krv zaslužna za cirkulaciju dok je beba u materici i one predstavljaju izvor bogat matičnim ćelijama. Čuvanje matičnih ćelija podrazumeva proces prikupljanja ove krvi i njeno sigurno odlaganje kako bi se mogle upotrebiti u budućnosti.
Kako bi se to uradilo se odmah nakon porođaja klemuje i preseca. Uz pomoć igle ova dragocena tečnost se ekstraktuje u specijalne kese za njeno čuvanje.
Nakon transporta u banku matičnih ćelija, izvode se potrebni testovi i ćelije se pripremaju za skladištenje uz pomoć tečnog hidrogena njihova temperatura se spušta daleko “ispod nule” kako bi se u matičnim ćelijama zaustavili svi biološki procesi.
Bez obzira da li je u pitanju prirodni porođaj ili putem carskog reza, čuvanje matičnih ćelija je moguće.
Čemu služe matične ćelije iz pupčanika?
Terapije matičnim ćelijama danas predstavljaju svakodnevnicu. Zahvaljujući svom ogromnom potencijalu mogu da leče brojne zdravstvene probleme. Matične ćelije iz pupčanika mogu se transformirati u bilo koji tip krvnih ćelija, što je za sada pronašlo primenu u lečenju pre 100 različitih oboljenja kao što su
Pored toga, širom sveta izvode se brojne studije koje za cilj imaju otkrivanje novih polja, , na kojima će matične ćelije biti od ogromne važnosti. Zahvaljujući njima, vrlo je verovatno da će se dijabetes, posledice šloga ili srčanog udara, povrede zglobova i kostiju, cerebralna paraliza i brojne druge bolesti i zdravstvene posledice lečiti matičnim ćelijama.
Ono što predstavlja ključnu prednost matičnih ćelija iz pupčanika jeste njihova stoprocentna kompatibilnost sa osobom od koje su ćelije uzete što eliminiše rizik odbacivanja ćelija prilikom potencijalne terapije što je čest slučaj kada matične ćelije dolaze iz drugih izvora. Takođe, matične ćelije jednog deteta mogu se koristiti za lečenje drugih članova porodice i procenat genetskog poklapanja je oko 25 procenta.
Čuvanje matičnih ćelija – da ili ne?
Investicija u čuvanje matičnih ćelija često se dovodi u pitanju jer su Bolesti koje leče matične ćelije ne toliko česte, odnosno verovatnoća da će se bilo kada upotrebiti niska. Ipak, ne moraju se sve investicije isplatiti, a ovo je svakako jedna od tih.
Nijedan roditelj ne želi svom detetu loše. Ali šta ako budućnost donese zdravstvene izazove u kojima nekome od članova porodice matične ćelije mogu sačuvati život? Zato je ulaganje u čuvanje matičnih ćelija stvar sigurnosti cele porodice za koju ćemo želeti da nam nikada ne zatreba.
Pored toga, rizici jesu niski u ranim godinama, ali šta se dešava kasnije? Zahvaljujući promenama u životnom stilu svih nas, u budućnosti se očekuje značajan porast u pojavi oboljenja modernog doba – gojaznost, kardiovaskularni problemi, dijabetes, kancer, autoimune bolesti i mnoge druge. Kako se matične ćelije mogu čuvati na neograničen period, a polja za njihovu primenu rastu iz dana u dan – čuvanje matičnih ćelija možda nije toliko bitno za rane dane, već pozne godine!
Kako se odlučiti za pravu banku?
Kao član Vincula Biotech grupe, kojoj pripada i BioCell Hospital, BioBanka se već deset godina vodi vizijom da svima na ovim prostorima pruži priliku za čuvanje matičnih ćelija i otvori novu dimenziju sigurnosti kada je u pitanju zdravlje članova porodice. Zahvaljujući timu fantastičnih stručnjaka na ovom polju iza kojeg stoji najsavremenija tehnologija brojni roditelji su se odlučili da sačuvaju matične ćelije svojih beba. Regenerativna medicina predstavlja budućnost, a naš zajednički cilj kao grupacije jeste da to bude realnost i ovde! Otvoreni smo za sva vaša pitanja i nedoumice. Konktaktirajte nas i otkijte sve tajne i potencijale matičnih ćelija!
Za sve dodatne informacije i zakazivanja pozovite kontakt centar BioCell Hospital bolnice na 011 66 88 000 ili 060 66 88 000, a možete nas kontaktirati i putem kontakt forme klikom na link KONTAKT