Sve što roditelji treba da znaju
Na endoskopiju uopšteno, pa i onu koja se izvodi kod dece, često se gleda sa odbojnošću i određenom dozom straha. Ipak, izazovi organa za varenje spadaju u najčešće vrste zdravstvenih problema kod dece. Zato ova procedura ima ključnu ulogu u otkrivanju i lečenju brojnih digestivnih bolesti uprkos njenoj nepopularnosti
Istorijat endoskopije je dugačak, a kod dece se sprovodi više od 30 godina unazad. Zahvaljujući novim tehnologijama i brojnim inovacijama, danas su endoskopi znatno tanji nego ranije pomoću kojih je moguće pregledati decu svih uzrasta, od samog rođenja.
Iako se endoskopija smatra invazivnom i sa sobom nosi određene rizike, u rukama iskusnog i stručnog endoskopiste u pitanju je potpuno bezbedna procedura. Baš zato smo zamolili našu Dr Nataša Dragutinović da odgovori na najčešća pitanja zabrinutih roditelja i dodatno pojasni važne detalje ove procedure kada su u pitanju najmlađi.
Šta je tačno endoskopija?
Endoskopija je postupak kojim se lekari koriste za otkrivanje i lečenje različitih gastrointestinalnih bolesti. “Tokom procedure koristimo dugu i fleksibilnu cev na čijem vrhu se nalazi sitne kamera i svetlo pomoću kojih dobijamo direktan i jasan uvid šta se dešava u organizmu pacijenta kada su u pitanju svi organi ovog važnog sistema.”, objašnjava doktorka Dragutinović. U zavisnosti od toga kako se cev uvodi u telo i koji organi su u fokusu razlikujemo endoskopski pregled gornjeg i donjeg gastrointestinalnog trakta.
“U procesu otkrivanja različitih stanja ponekad je neophodno da se prilikom endoskopije uzme biopsija za histopatološku analizu ili nešto odstrani iz organizma, poput kovanica ili drugih sitnih predmeta jer deci svašta može pasti na pamet. I tada ova procedura ima centralnu ulogu.”, zaključuje naša doktorka.
Da li je deci potrebna endoskopija?
U praksi je ovakva nedoumica vrlo popularna. “Da, kao i kod odraslih, problemi sa želucem, jednjakom, crevima su uobičajena pojava. Lekar će preporučiti endoskopsku proceduru kada želi da ispita simptome kao što su mučnina, povraćanja, bol u stomaku, otežano gutanje i eventualno digestivno krvarenje”. Pored toga, kao što je već i pomenuto, lekar se može odlučiti za endoskopiju ukoliko želi da postavi precizniju dijagnozu prikupljanjem i analizom uzorka tkiva ili za otklanjanje ustanovljenih problema i potencijalnih pretnja po zdravlje specijalnim instrumentima na endoskopu. “Endoskopije je procedura bez koje se ne može zamisliti savremena dijagnostika, ali ne sme se zanemariti ni njen terapijski značaj.”, napominje naša sagovornica.
Da li je endoskopija bolna?
Ovo je jedno od najčešćih pitanja – sa razlogom. Kako bi se izbegle neprijatnosti koje bi dete moglo da oseti tokom pregleda, stvorili bolji uslovi za izvođenje procedure i pružio maksimalni komfor, endoskopija se izvodi u uslovima analgosedacije. U pitanju je najblaži tip anestezije i široko se koristi kod kratkih intervencija koje ne zahtevaju mišićnu relaksaciju, što je čini idealnom i za endoskopiju. Analgosedacija ne prekida spontano disanja, te nema potrebe za obezbeđivanjem disajnog puta i primenom mehaničke ventilacije.
Naša dr Dragutinović dodatno ističe: “Kako je priprema za endoskopsko ispitivanje zahtevna za dete, a i zbog svoje invazivnosti i potrebe da dete bude u anesteziji, pri donošenju odluke o potrebi da se sprovede endoskopska procedura treba biti izuzetno pragmatičan.”. Zato se endoskopija razmatra tek kada se istroše drugi, konzervativniji i manje invazivni načini za dijagnostikovanje i lečenje problema.
Koje endoskopske procedure su vam na raspolaganju?
U zavisnosti od toga šta je cilj procedure, gastroenterolozi mogu se odlučiti za različite vrste endoskopije. U “arsenalu” naših stručnjaka se nalaze:
- Ezofagogastroduodenoskopija (EGDS)
“ U pitanju je procedura kojom se pregleda sluznica dvanaestopalačnog creva, želuca i jednjaka. Indikacije za nju mogu su razne: gorušica, povraćanje, otežano gutanje, odbijanje hrane, nenapredovanje, malapsorpcija, hronična dijereja, sumnja na upalne bolesti creva.”, objašnjava dr Dragutinović. Pored toga, EGDS sa biopsijom sluznice može biti ključna karika u postavljaju dijagnoze i planiranju uspešnog lečenja deteta za neke bolesti gornjeg digestivnog trakta kao što gastroezofagealna refluksna bolest, eozinofilni ezofagitis, celijačna bolest.
- Terapijska Ezofagogastroduodenoskopija (EGDS)
“Ukoliko postoji čir na želucu ili dvanaestopalačnom crevu i želimo da zaustavimo krvarenje, želimo da odstranimo strano telo ili se javi slučaj variksa jednjaka, EGDS se kod dece može sprovesti i u terapijske svrhe.”, samo su neke od problema koje dr Nataša Dragutinović rešava ovom procedurom.
Ova procedura se Koristi za pregled sluznica završnog dela tankog creva i debelog creva. “Najčešći razlog za ileokolonoskopiju kod dece je sumnja na upalne bolesti creva”, napominje naša doktorka. Pored upalnih bolesti creva za ileokolonoskopiju lekari će se odlučiti ukoliko se sumnja na postojanje polipa debelog creva, alergijski kolitis ili ukoliko dete ima hroničnu dijareju čiji uzrok nije u potpunosti jasan.
- Terapijska ileokolonoskopija
Sprovodi u cilju odstranjivanja polipa (polipektomija), a ređe radi dilatacije stenoze ili ekstrakcije stranog tela iz organizma deteta.
Pristup pun razumevanja i brige
Na kraju našeg razgovora nameće se zaključak da je pedijatrijska gastrointestinalna endoskopija često potrebna, opravdana i pouzdana procedura za dijagnostičke i terapijske svrhe kod dece. Bez obzira na uzrast, radi se o apsolutno bezbednoj i bezbolnoj proceduri.
“Cilj BioCell Hospital je da svim našim pacijentima, naročito najmlađim, pruži najbolju medicinsku negu.“ ističe dr Dragutinović, naš pedijatar. Kako bi je zaista i omogućili, naša ustanova, pored iskusnog i izuzetnog posvećenog tima na čelu sa prof. dr Idom Jovanović, u svom radu koristi najsavremeniju opremu namenjenu pedijatrijskoj populaciji svih uzrasta. Naš moto „Zdrava budućnost počinje sa nama“ nastojimo da u potpunosti opravdamo, pa sa posebnom pažnjom pristupamo zdravlju naših najmlađih pacijenata. Takođe, tu smo i za sve dodatne informacije, pitanja i zakazivanje posete. Možete pozvati kontakt centar BioCell Hospital bolnice na 011 66 88 000 ili 060 66 88 000, ili nas kontaktirati i putem kontakt forme klikom na link KONTAKT.