Vođenje računa o zdravim namirnicama i kvalitetno izbalansiranim obrocima može biti daleko od vrha prioriteta novopečenih mama nakon što bebe započnu sa diktiranjem svog ritma i obaveza povezanih sa njihovim svakodnevnim potrebama. Ipak, dobra i pravilna ishrana nakon porođaja je od esencijalnog značaja za fizički i emotivni oporavak porodilja i njihovo opšte zdravstveno stanje.
Tokom 9 meseci u kojima je beba bila u stomaku, mama i beba su „delile“ hranu. Ali, nakon porođaja, ispravna dijeta funkcioniše po vrlo sličnom principu. Prave namirnice i pažljivo isplanirani obroci sa sobom donose brojne benefite i mogu biti prevencija za brojne i česte probleme koji se javljaju nakon porođaja. I još važnije, pazeći na svoj organizam, mame vode računa i o svojoj bebi – pogotovo ako doje.
Otkrijte sve prednosti koje donosi kvalitetna ishrana posle porođaja i na kojim poljima vam može pomoći.
Koji su benefiti postpartum dijete?
Za trenutak, vratimo se na sam početak trudnoće. U toku trudnoće mama unosi više kalorija kako bi stvorila rezerve za ishranu bebe u stomaku, ali i za prve dane posle porodjaje. Na kraju ovog puta od 9 meseci, koji kulminira veoma zahtevnim porođajem u svakom smislu, mnoge od ovih zaliha su potrošene. Ovo se može manifestovati kao nedostatak energije, umor, usporen proces oporavka i kroz brojne druge psihofizičke načine.
Zato je ključno kako se ophodite prema organizmu u postporođajnom procesu, što zbog sebe i svog zdravlja, što zbog kvalitetnog rasta i razvoja vaše bebe. Ovo su samo neki od važnih benefita pravilne ishrane nakon porođaja:
- Ubrzajte vaš oporavak – Ishrana bogata hranljivim sastojcima koji su bogati složenim ugljenim hidratima, vlaknima, zdravim mastima uz kvalitetnu hidrataciju deluju kao jednostavna stvar, ali može napraviti čuda! Pridržavanjem ovakvog plana zdrave ishrane posle porođaja popunićete svoje zalihe gvođža, sprečiti pojave infekcija, nesanice i mnogo drugih posleporođajnih komplikacija.
- Podstaknite proizvodnju i kvalitet mleka – Ono što mame jedu značajno utiče na kvantitet i kvalitet mleka.
- Unapredite celokupno zdravlje – Pravilno izbalansirana dijeta važna je i kako bi vrlo zauzete mame imale potrebnu energiju za celodnevne aktivnosti.
Ipak, nakon 9 meseci strogog režima, želja za malo uživanja i oduška naravno da je normalna stvar. I potpuno prihvatljiva, ali sve dok se zadržavaju već stečene i ispravne navike kada je ishrana u pitanju.
Koliko hrane treba unositi?
Postporođajna dijeta vrlo lako se može razumeti kao režim za gubitak težine nakon porođaja. I za mnoge mame ovo može biti jedna od prvih želja. Ipak, uskraćivanje važnih kalorija nije dobra ideja na samom početku majčinstva.
Ali, koliko kalorija je potrebno jednoj mami? Pored važnosti za proizvodnju mleka, ovo pitanje zavisi od dosta faktora – godina, visine, brzine metabolizma itd. U prvim mesecima nakon porođaja, prosečnoj mami je potrebno između 1800 do 2.200 kalorija dnevno. Ukoliko doje, to je još dodatnih 500 kalorija kako bi se ispunile sve nutritivne potrebe.
Prirodno, višak kilograma dobijen kroz trudnoću organizam će po potrebi koristiti za proizvodnju mleka i druge potrebe. Nakon što beba pređe i na druge vrste hrane, potreba za mlekom će se smanjiti, pa samim tim i potreban unos kalorija. Konsultacije sa lekarom uvek su najbolji način za utvrđivanje pravog iznosa i trenutaka za promene u ishrani.
Najvažnije namirnice za postpartum
Ishrana porodilje bi trebalo da sadrži:
- Namirnice pune gvožđa i proteina: U ovu grupu namirnica spadaju crveno meso, živina i mnogi morski plodovi. Ovi nutrijenti su od izuzetne važnosti za kvalitetan oporavak nakon porođaja, nadoknađivanje izgubljene krvi i drugih zaliha.
- Namirnice bogate omega-3 masnim kiselinama: Losos, sardina, pastrmka, ili skuša, pored toga što su odličan izvor proteina, su važne kao izvor EPA i DHA masnih kiselina, koje su ključne za razvoj mozga bebe i za koje su brojne studije pokazale da mogu uticati na pojavu postporođajne depresije.
- Mlečni proizvodi: Mleko, jogurt, sirevi su odlične namirnice za unos kalcijuma i vitamina D, važnih za razvoj kostiju kod bebe.
- Integralne žitarice: Ovas, raž, heljda, braon pirinač i mnoge druge žitarice od celog zrna daju organizmu ogromnu energiju zbog svog visokog sadržaja složenih ugljenih hidrata. Uz pomoć njih, mame će imati potrebnu energiju za proizvodnju najvaklitetnijeg mleka za bebu. Pored toga, sadrže i druge važe nutrijente.
- Povrće i plodovi bogati gvožđem: Spanać, brokoli, soja, orašasti plodovi, semenke, sušeno voće – sve ove namirnice su veoma dobar izvor gvožđa, minerala i vitamina važnih u svakodnevnoj ishrani, pogotovo u postpartumu.
- Namirnice bogate jodom: Mineral ključan za rast bebe i razvoj mozga bebe. Često se zanemaruje u ishrani, a dobar izvor su morski plodovi, alge, mleko, jogurt i sirevi.
Da li su porodiljama potrebni suplementi u ishrani?
Najvažniji nutrijenti tokom trudnoće ostaju podjednako važni i u periodu nakon porođaja. Pogotovo za mame dojilje. Stoga, lekari često mogu preporučiti nastavak korišćenja prenatalnih suplemenata koji sadrže vitamin B12, vitamin D, kalcijum ili omega-3 masne kiseline. Ipak, ovo ne važi u svakom slučaju. Preporuke se mogu razlikovati od mame do mame i njihovih različitih potreba. Zato se obavezno posavetujte sa lekarom ukoliko ste alergični na određene namirnice, vegeterijanac, vegan, intolerantni na laktozu ili se ne izlažete dovoljnoj količini sunca kako bi se kompenzovali nedostaci važnih nutrijenata.
O čemu još voditi računa?
Mame bi trebalo da budu pažljive kada je u pitanju unos kofeina i alkohola jer se u tragovima, kroz mleko, mogu preneti na bebu i izazvati iritacije, nesanicu i druge probleme. Takođe, treba voditi računa o unosu namirnica koje su bogate živom.
Takođe, potrebno je što češće birati zdravije grickalice kada god je to moguće i posvetiti pažnju pravilnoj i kontinuiranoj hidrataciji.
I na kraju, važno je da se mame ne oslanjaju samo na sebe i svoje instinkte. Ceo proces oporavka, podizanja bebe i ispunjavanja vrlo zahtevnih potreba kako bebe, tako i mame znatno je lakši uz iskusnu i profesionalnu pomoć. U BioCell Hospital posebno se brinemo o zdravlju najmlađih pacijenata. U službi pedijatrije se leče deca svih uzrasta, od rođenja do prelaska u odraslo doba. Naši saveti u ishrani, nezi i o najčešćim problemima u prvim mesecima utemeljeni su na dugogodišnjem iskustvu i želji da kreiramo zdravu budućnost od prvog dana! U BioCell Hospital imamo lekara specijalistu ishrane dr Veroslava Stanković dijetologa kod koje možete dobiti konsultacije, plan ili prilagođavanje ishrane i mnoštvo korisnih saveta.
Kontaktirajte nas, zakažite pregled ili konsultacije pozivom na broj 011/66 88 000