Ignorisanje brojnih simptoma tokom dužeg vremenskog perioda je opasno i može izazvati trajno i nepovratno oštećenje nerva.
Sve počinje naizgled bezazleno – prvi znaci su uglavnom blagi trnci u ruci koji se javljaju povremeno. Nakon određenog vremena, ove senzacije postaju duže i jače, pa čak mogu i probuditi iz sna. Ukoliko se prvi simptomi zanemare vremenom se bol može pružati do lakta, pa čak i do ramena. Hronični oblik ovog sindroma može dovesti i do značajno oslabljenog hvata prstiju i stiska šake, pa ispuštanje predmeta iz ruku i tegobe u obavljanju svakodnevnih aktivnosti postaju sve učestalije.
Ukoliko neke od ovih simptoma prepoznajete kod sebe, potencijalno je u pitanju sindrom karpalnog tunela koji nastaje kao posledica pritiska na medijalni nerv koji prolazi kroz uski prolaz sa prednje strane ručnog zgloba.
Žene su pod većim rizikom
Sindrom karpalnog tunela je češći kod žena iz anatomskog razloga. Karpalni tunel kroz koji prolazi medijalni nerv je znatno manji, pa je porast pritiska u kanalu znatno učestaliji kod njih. Takođe, trudnoća može biti potencijalni faktor za pojavu ovog sindroma, a u rizične fakture koji mogu dovesti do upale i otoka tetiva koje posledično sužavaju karpalni tunel spadaju i:
- Dijabetes
- Artritis
- Gojaznost
- Smanjena funkcija štitne žlezde
- Konzumiranje alkohola
Godinama se smatralo da repetitivne aktivnosti kao što je rad za tastaturom ili sviranje muzičkih instrumenata mogu izazvati sindrom karpalnog tunela. Brojna istraživanja su pokazala da to nije najčešće uzrok. Ipak, težak fizički rad koji uključuje korišćenje različitih vibrirajućih alata, kao što je recimo bušilica ili pneumatski čekić, mogu biti predispozicija za pojavu ovog sindroma.
Dijagnostika sindroma
Nakon prepoznavanja gore opisanih simtpoma i potencijalnih faktora rizika za pojavu sindroma karpalnog tunela savetujemo posetu lekaru. Doktor će nakon fizičkog pregleda šake predložiti dodatnu dijagnostiku u koju spadaju rentgen ručnog zgloba, ultrazvučni pregled, elektromioneurografija i ukoliko je potrebno, snimanje magnetnom rezonancom.
Uz pomoć dodatnih pregleda lekar će moći da isključi druga neurološka oboljenja koja imaju iste ili slične simptome i znatno preciznije da utvrdi stadijum sindroma karpalnog tunela ukoliko dijagnostika pokaže da je to slučaj sa pacijentom.
Lečenje sindroma karpalnog tunela
Kod blažih oblika sindroma karpalnog tunela sve što je potrebno jeste jednostavna pošteda ruke, korišćenje obloga i imobilizacija zgloba i šake tokom noći. Zato je važno ne odlagati posetu lekaru čim se pojave prvi simptomi.
Dodatne opcije za lečenje sindroma karpalnog tunela su fizikalna terapija, terapija kortikosteroidima uz pomoć injekcija ili propisivanjem lekova protiv upale. Lekovi poput aspirina i ibuprofena neće otkloniti uzroke, ali mogu ublažiti bolove.
Ukoliko se konzervativna terapija ne pokaže kao efikasna, pacijent treba da razmotri hirurško rešavanje ovog problema.
Operacija sindroma karpalnog tunela
Iako sama reč operacija zvuči pomalo strašno i asocira na dug i bolan oporavak, u slučaju sindroma karpalnog tunela to nije nikako slučaj. U BioCell Hospital zahvat se izvodi ambulantno, u lokalnoj anesteziji i za vrlo kratko vreme. Cilj operacije je dekompresija središnjeg nerva u regiji ručnog zgloba čime se otklanjaju simptomi u vidu bola, trnjenja prstiju i slabosti mišićne snage.
Pacijenti se već istog dana otpuštaju na kućno lečenje. Pacijentima se savetuje ulazak u uobičajeni ritam funkcionisanja u što kraćem roku – osim u slučaju obavljanja teškog fizičkog posla. Konci se uklanjaju nakon dve nedelje.
Ipak, greška koju mnogi prave jeste predugo čekanje i odlaganje rešavanje ovog problema hirurškim putem. Dakle, ako simptomi karpalnog tunela ne reaguju na druge tretmane, brzo preduzmite akciju. Pravovremeno otkrivanje problema i odluka za hirurško lečenje može značajno da utiče na rezultate nakon operacije. Trnci i bolovi svakog dana mogu biti sve jači i uporniji, a rizik od trajnog oštećenja nerva zbog njegove kompresije u karpalnom tunelu postaje sve veći. Veća oštećenja nerva mogu se pojaviti već nakon 6 meseci od prvih simptoma, a za pun oporavak kod dugotrajne kompresije i ozbiljnijih stadijuma nekada je potrebno i do godinu dana.
Ukoliko sumnjate na sindrom karpalnog tunela, ne odlažite posetu lekaru. U BioCell Hospital se za sindrom karpalnog tunela operacija izvodi sa ogromnim uspehom i iskustvom jer naš tim prepoznatih stručnjaka zahvaljujući najsavremenijoj medicinskoj tehnologiji uvek nastoji da pruži vrhunski kvalitet lečenja na svim poljima, pa i ovom.
Za sve dodatne informacije i zakazivanja pozovite kontakt centar BioCell Hospital bolnice na 011 66 88 000 ili 060 66 88 000, a možete nas kontaktirati i putem kontakt forme klikom na link KONTAKT